serwis laptopow wroclaw Serwis laptopów WrocławNaprawa notebooków we Wrocławiu kontakt

Zepsuł ci się zasilacz ??? Przemyśl dokładnie zakup nowego !!!


Czy ktoś z was zastanawiał się idąc po zakup nowego zasilacza do swojego laptopa co oferuje nam sprzedawca. Czy jest to produkt oryginalny czy słabej jakości podróbka ???.


Jaka jest i czy w ogóle jest jakakolwiek różnica, czy są jakiekolwiek zagrożenia w przypadku zastosowania nieoryginalnego zasilacza. Postaramy się wyjaśnić na czym polegają różnice w tego typu produktach, na co zwracać uwagę aby nie narobić sobie kłopotów.

A&S Serwis nieoryginalny, poglądowy zasilacz uniwersalny, dedykowany. A&S Serwis nieoryginalny, poglądowy zasilacz uniwersalny, dedykowany.

Na pierwszy rzut oka patrząc na obudowę między oryginałem a podróbkom nie zauważymy specjalnych różnic. Oczywiście nie mówimy tu o zasilaczach które prezentujemy powyżej tu widać na pierwszy rzut oka, że nie jest to oryginalny markowy produkt. Z naszego doświadczenia szczególnie niebezpieczne są zasilacze uniwersalne z mechanicznym przełącznikiem napięć np.: 15-24V. W wielu przypadkach w tego typu konstrukcjach zaśniedziały przełącznik w przypadku braku połączenia z drabinką rezystancyjną powoduje niekontrolowany wzrost napięcia do ponad 30V, który bywa niszczycielski dla laptopa.

 

Natomiast zdjęcia prezentowane poniżej pokazują po lewej stronie oryginalny zasilacz Dell kwota zakupu około 300 zł. Po prawej stronie zasilacz dedykowany zamiennik dostępny na aukcji internetowej w kwocie 39zł. Przy tej kwocie przyglądając się obudowie i tabliczce znamionowej dostrzeżemy różnice w jakości wykonania.

A&D Serwis oryginalny zasilacz Dell.A&D Serwis tani zamiennik zasilacza.

W nieco droższych zasilaczach za około 50-70zł obudowy oraz naklejki z tabliczkami znamionowymi dopracowane zostały niemal do perfekcji. Najtańszy zasilacz do laptopa na oficjalnej stronie firmy Dell kosztuje około 260 zł a najdroższy 570 zł. Niezaprzeczalnie na aukcjach internetowych można kupić oryginał taniej niż u producenta. Ale jak nie dać się oszukać i znaleźć oryginalny produkt jeśli na najpopularniejszym portalu aukcyjnym wystawionych jest kilka tysięcy produktów tego typu. A co drugi sprzedawca zapewnia nas, że jego produkt jest najlepszy. Przedstawiamy poniżej cenne wskazówki, na co należy zwracać uwagę.

 

Waga Zasilacza !!!

 

Oryginały wyposażone są w większą ilość części elektronicznych w tym filtrów dławików transformatorów. Powoduje to, że oryginały na dzisiejszym etapie technologicznego postępu są znacznie cięższe od podróbek.

A&D Serwis filtry dławiki zasilacza.A&D Serwis transformatory zasilacza.

Wprawdzie zdarzały się przypadki próby zamaskowania rozpoznania zasilacza nieoryginalnego po jego wadze, poprzez dokładanie dodatkowych obciążników w postaci blach. To jednak były to wyjątki głównie w zasilaczach sprzedawanych pod logo Firmy Dell i można było je w prosty sposób rozpoznać. Blachy montowane były jedynie z jednej strony zasilacza i dało się odczuć kładąc zasilacz na palcu. Jedna strona zasilacza była wyraźnie cięższa i przeważała wyraźnie obudowę na jedną ze stron.

 

Przewody Zasilające !!!

 

Kupując zasilacz warto zwrócić uwagę na przewody sieciowy 230V oraz  zasilający laptopa niskonapięciowy. Jeśli znacznie odbiegają przekrojem od tego którego mieliśmy w naszym oryginalnym produkcie warto się zastanowić.

 

Dlaczego tak istotny jest zasilacz sieciowy i jak jest skonstruowany, wyjaśnimy poniżej.

 

Na poniższych zdjęciach prezentujemy dla porównania oryginalny zasilacz i zamiennik. Zdjęcie przedstawiają oryginał i zamiennik od strony elementów przewlekanych po lewej stronie i od strony druku po prawej stronie. Zgadniecie który jest oryginałem ???

A&D Serwis zasilacz dedykowany góra, oryginalny na dole.A&D Serwis zasilacz dedykowany góra, oryginalny na dole.

Myślę, że różnica widoczna będzie nawet dla laika w tej dziedzinie. Oryginał od strony elementów ( powyższe zdjęcie po lewej stronie, dolny to oryginał ) posiada znacznie większą ilość elementów w tym cewki dławiki czy też transformator PFC. Natomiast oryginał od strony druku ( powyższe zdjęcie po prawej stronie, dolny to oryginał ) wyposażony został w 4 układy scalone przy czym zamiennik ma zaledwie jeden.

 

Precyzując.

 

Oryginalny zasilacz wyposażony jest:

 

1)   Filtry sieciowe oraz obwody obniżające udar prądowy podczas rozruchu zasilacza.

2)   Układ prostowniczy

3)   Układ PFC ( poprawa cosinusa φ ) Poprawa współczynnika mocy (ang. PFC - Power Factor Correction) - zwiększanie współczynnika mocy.

4)   Układ PWM(ang. Pulse-width modulation)  modulator szerokości impulsów. Układ ten zasila urządzenie bezpośrednio lub przez filtr dolnoprzepustowy, który wygładza przebieg napięcia lub prądu.

5)   Interface  służący do komunikacji strony pierwotnej z wtórną zasilacza.

6)   Moduł prostownika oraz filtracji napięcia wyjściowego.

7)   Układów zabezpieczeń, kontroli i regulacji napięcia wyjściowego.

A&D Serwis oryginalny zasilacz, widok od strony elementów.A&D Serwis oryginalny zasilacz, widok od strony druku.

Zasilacz zamienny

 

Pozbawiony jest wszystkich filtrów, układu PFC, oraz zabezpieczeń i kontroli nadnapięciowych napięcia wyjściowego.

Zasilacz wyposażony został w niezbędne minimum aby móc funkcjonować. Czyli prostownik, kondensator filtrujący, najprostszą przetwornicę PWM oraz diodę prostowniczą z kondensatorem. Jedynymi elementami które czuwają nad napięciem wyjściowym jest układ oparty na tranzoptorze. Jest to element elektroniczny składający się z fototranzystora i diody. Jednak takie zubożenie konstrukcji poza oczywiście słabymi parametrami technicznymi pociąga za sobą spore ryzyko uszkodzenia podłączonych odbiorników. W przypadku awarii takich zasilaczy, które zdarzają się znacznie częściej niż w oryginalnych produktach, jego napięcie wyjściowe może wzrosnąć przekraczając znacznie napięcie znamionowe. 

 

Powstałe mikropęknięcia obwodów drukowanych w układzie tranzoptora mogą doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu napięcia wyjściowego. Konsekwencje dla laptopa mogą być tragiczne, począwszy od kosztownej naprawy do tak poważnych uszkodzeń które zdyskwalifikują naprawę pod kątem ekonomicznym.

A&D Serwis nieoryginalny zasilacz dedykowany, widok od strony elementów przewlekanych. A&D Serwis nieoryginalny zasilacz dedykowany, widok od strony druku.

Tak więc radzimy jako serwis z doświadczeniem aby dokonywać przemyślanych zakupów. Oryginalny nowy markowy zasilacz nie może kosztować 50zł. Starajmy się kupować oryginalne produkty od pewnych sprzedawców. Pytajmy czy produkt jest oryginalny. Jeśli nie stać nas na oryginalny nowy produkt lepiej kupić używany oryginał niż tanią imitację.

 

 

Powyższe wskazówki można by obrazowo porównać do zakupu samochodu. Decydując się na zakup markowego pojazdu niezależnie czy to nowego czy też używanego, wielokrotnie decyzję o zakupie podejmujemy posiadając zgromadzoną wiedzę. Wiemy, że pojazd posiada przykładowo: 5 gwiazdek w testach zderzeniowych, ABS, Kontrolę trakcji, Poduszki Powietrzne, Napinacze Pasów. Czujemy się więc bezpieczni. Kupując zasilacz dedykowany jesteśmy wprowadzani w błąd wręcz oszukiwani. I o ile w przypadku zasilaczy uniwersalnych sami powinniśmy zdać sobie sprawę, że idziemy na kompromis. To w przypadku tanich podróbek sprzedawcy wciskają nam kit. Przekonani, że kupujemy markowy zasilacz dla porównania, markowe auto z wszystkimi systemami zapewniającymi bezpieczeństwo, w rzeczywistości dostajemy jedynie oryginalną karoserię.

 

 

Rozwiązaniem też jest próba naprawy którą oferuje nasz serwis. Najczęściej przyczyną uszkodzeń są mechaniczne uszkodzenia przewodów lub utraty pojemności kondensatorów elektrolitycznych. Po naprawie dalej posiadamy markowy bezpieczny zasilacz a koszty naprawy są najczęściej na poziomie lub poniżej ceny taniego zamiennika, nasz laptop natomiast pozostanie bezpieczny. Około 90% zasilaczy udaje się naprawić bez większych problemów.

A&D Serwis wymiana przewodów w zasilaczach do laptopów.A&D Serwis naprawa zasilaczy do laptopów. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biuro Rachunkowe Access

 

 


A&D Serwis Sp. z o.o. S.k., ul. Długosza 33, 51-162 Wrocław
infolinia: 0801 011 104, tel. +48 71 782 11 51, 71 787 23 01, 71 787 23 02

Wpisz kod z obrazka

ImięNazwisko
TelefonE-mail
Treść