Europejskie Centrum Serwisowe

A&D Serwis Europejskie Centrum Serwisowe oferuje profesjonalne naprawy laptopów/notebooków i netbooków uszkodzonych na skutek zalania różnego rodzaju płynami zgodnie z międzynarodowymi standardami IPC, wraz z zabezpieczeniem skorodowanych elementów elektronicznych oraz regeneracją soldermaski gdzie na skutek korozji nastąpiło uszkodzenie powłoki zabezpieczającej. Ponadto jako jedyny serwis w Polsce posiadamy profesjonalny endoskop dzięki któremu możemy dokonać analizy połączeń lutowanych ukrytych pod niewidocznymi dla oka obudowami komponentów BGA w celu lokalizacji a następnie wyeliminowania ewentualnych śladów korozji.
A&D Serwis naprawa laptopów zalanych cieczą.A&D Serwis naprawa laptopów zalanych cieczą.

Firma  A&D Serwis od wielu lat specjalizuje się w złożonych naprawach wszystkich modeli laptopów/notebooków i netbooków których powodem uszkodzenia było zalanie. To właśnie dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz zdobyciu przez naszych specjalistów prestiżowych międzynarodowych certyfikatów IPC przy wykonywaniu złożonych napraw zalanego sprzętu praktycznie nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Ograniczyć nas mogą jedynie bardzo poważne wady laminatu takie jak pełzająca korozja, delaminacja, dendryny, wyskery lub zaraza cynowa. Wymieniane zjawiska pojawiają się po pewnym czasie od zalania zależnym od agresywności cieczy oraz panującej wilgotności względnej i bezwzględnej, dlatego bardzo ważne jest aby sprzęt do serwisu trafił jak najszybciej od powstałej szkody.

A&D Serwis naprawa notebooków zalanych cieczą.A&D Serwis naprawa notebooków zalanych cieczą.

Do wykonywanych złożonych napraw wykorzystujemy miedzy innymi: profesjonalne maszyny i urządzenia do lutowania elementów w technologii  SMD, BGA, µBGA, CSP, FLIP CHIP oraz maszyny do reballingu niemieckiej firmy MARTIN GmbH. Endoskop oraz mikroskopy ERSA. Stacje lutownicze Ersa, Hakko, Weller,Salomon. Oscyloskopy Fluke, Tektronix, mierniki Fluke, Metex, Uni-t,  mostki Mitac, kalibratory Minolta oraz Kamaya, autotrasformatory i transformatory separujące Muter, programatory Wellon oraz wiele innych wysokiej klasy przyrządów diagnostyczno pomiarowych wiodących światowych producentów pomagających uzyskać najwyższą skuteczność przeprowadzanych napraw sięgającą 98%.

A&D Serwis naprawa notebooków zalanych cieczą, endoskopowa inspekcja BGA.A&D Serwis naprawa notebooków zalanych cieczą, precyzyjne czyszczenie w myjkach ultradźwiękowych.

W ostatnich latach sprzedaż laptopów znacznie się zwiększyła i na dzień dzisiejszy jest większa od popularnych PC-etów. Jeśli przez nieuwagę wylejemy na klawiaturę stacjonarnego PC-eta wodę, sok, piwo, wino  itp. płyny, kończy się to wymianą klawiatury średnio w kwocie 15 do 100 zł. W przypadku laptopa problem jest dużo poważniejszy. Płyn po klawiaturze dostaje się do płyty głównej laptopa i powoduje spustoszenia w elektronice. ZALAŁEŚ (AŚ) LAPTOPA! NIE PANIKUJ. Jak najszybciej wyjmij wtyczkę z gniazda sieciowego 220-230V oraz bezwzględnie wyjmij akumulator, a następnie jak najszybciej skontaktuj się z A&D Serwis.

Nie radzimy prób uruchamiania laptopa po podsuszeniu domowymi metodami, możemy w ten sposób jedynie pogłębić usterkę i narazić się na niepotrzebne dodatkowe koszty.  Aby nie mieć w przyszłości problemów z  działaniem naszego zalanego sprzętu konieczne jest wymycie płyty oraz klawiatury w myjce ultradźwiękowej aby pozbyć się zanieczyszczeń ze wszystkich zakamarków a w szczególności z pod układów BGA.  

Dlaczego tak istotne jest precyzyjne wyczyszczenie płyty laptopa po zalaniu ?
 

Pozostawienie nawet śladowych ilości płynów spowoduje, że po krótkim czasie użytkowania na płycie pojawią się śniedź pleśń a następnie wytworzą się wiskery i korozja laminatu co może doprowadzić do  zjawiska, które występuje na podzespołach z powłokami z metali szla­chetnych jest to tzw. pełzająca korozja (ang. creep corrosion).  a w skrajnych przypadkach z uwagi na rozległe uszkodzenia laminatu laptop nie będzie nadawał się do naprawy.

Jeśli podzespół pracuje w trudnych warunkach ( takich jak wilgoć), korozja może rozpocząć się od miedzi na koń­cówce wystawionej na działanie środowiska. Odsłonięcie miedzi na końcówce może wystąpić w przypadku braku powłoki zabezpieczającej, złej jakości po­włoki (powłoka porowata), złego obchodzenia się z podzespołem podczas pro­cesu dostrajania i formowania podzespołu, czy też po montażu podzespołu na płytce drukowanej. Produkty korozji miedzi mogą rozprzestrzeniać się dalej po powierzchni wyprowadzenia.

Pallad jest metalem szlachetnym i nie koroduje w warunkach otoczenia, ale produkty korozji miedzi mogą częściowo migrować po powierzchni palladu aż do powierzchni tłoczywa obudowy. Kiedy produkty korozji z sąsiednich końcówek połączą się, przewodność produktów korozji może powodować zwarcie lub pogorszenie jakości sygnału podzespołu. Pełzająca ko­rozja jest napędzana przez gradient stężenia substancji chemicznych będących produktami korozji, które przemieszczają się z obszarów o wyższych stężeniach do obszarów o niższych stężeniach. W zależności od warunków środowiskowych produkty korozji mogą być ciągle wytwarzane w miejscu odkrycia miedzi i mogą dyfundować przez końcówki. Ażury miedziane są chemicznie aktywne i będą się utleniać podczas wystawienia na działanie powietrza, lecz tlenki nie powodują korozji miedzi. Siarczki i chlorki miedzi mają dużo wyższą energię potencjalną niż tlenki i mogą przyspieszać proces korozji miedzi.  

Kolejnym zjawiskiem występującym przy zalanych płytach głównych są wyskery. Wysker jest to kolumnowy lub cylindryczny włosek (lub nitka) wychodzący z po­wierzchni laminatu, zwykle utworzony z monokryształu metalu. Powstanie wyskerów doprowadza do zwarć powodując uszkodzenia w wielu przypadkach nieodwracalne.  Zjawisko to zostało dokładnie opisane i przedstawione w zakładce dla ciekawskich.    

Najbardziej niebezpieczne i agresywne płyny to napoje  coca-cola i wszystkie inne o podobnym składzie oraz wina i piwa. W A&D Serwis podczas procesu mycia wykorzystuje się specjalistyczne środki myjące, które w połączeniu z falami ultradźwiękowymi dają możliwości dotarcia nawet w najmniejsze szczeliny znajdujące się pod układami BGA co gwarantuje dokładne oczyszczenie płyty. Należy tu zaznaczyć, że żadna inna metoda nie da możliwości precyzyjnego oczyszczenie ukrytych połączeń niewidocznych gołym okiem ukrytych pod obudowami układów BGA. Na zdjęciu zamieszczonym poniżej prezentujemy endoskopowe zdjęcia kulek lutu na których widoczne są ślady korozji w postaci ciemnych plam na kulkach lutu pod komponentem BGA. Jest to klasyczny przykład laptopa po zalaniu napojem Coca Cola który dostarczony został do naszego serwisu po dwóch miesiącach od dnia zalania.

Bardzo istotne jest również aby po wykonanym procesie naprawy zabezpieczyć specjalistycznym lakierem oczyszczony z korozji laminat. Czynność ta jest bardzo istotna bowiem miejsca te są już pozbawione fabrycznej warstwy ochronnej i bez naniesienia ponownej bariery ochronnej na skutek wilgoci panującej w powietrzu może ponownie wystąpić zjawisko korozji lub pełzającej korozji laminatu.   

Firma A&D Serwis opracowała w swoim laboratorium ten sprawdzony proces naprawy laptopów po zalaniu i wprowadziła do zakresu świadczonych usług. Należy tu zaznaczyć , że tylko tak wykonany proces naprawy po zalaniu jest skuteczny. Nie stosowanie się do powyższych zaleceń spowoduje że po krótkim czasie na płycie ponownie w odsłoniętych miejscach pojawi się korozja a ponowna uszkodzenie to tylko kwestia czasu.  

Koszt naprawy laptopa po zalaniu uzależniony jest od stopnia uszkodzenia na który wpływa wiele czynników takich jak, ilość płynu, rodzaj płynu, miejsce zalania ( na płycie głównej ), czas reakcji ( wypięcie zasilania, odłączenie  akumulatora) oraz czas dostawy zalanego urządzenia do serwisu ( zbyt długi okres może doprowadzić do nieodwracalnej korozji laminatu powstania delaminacji i wyskerów obejmującej znaczną część płyty) . Należy pamiętać ,że płyta główna laptopa to bardzo zaawansowana złożona konstrukcja. Specyfika uszkodzenia poprzez zalanie będzie inna dla obszarów płyty odpowiedzialnych za zasilanie, inna dla grafiki kontrolerów  itp. Dlatego w tych przypadkach naprawy wykonywane są do kwoty barierowej na zasadach  opisanych w zakładce cennik.  

Więc jeśli przez przypadek zalaliście Państw swojego laptopa/notebooka, netbooka zapraszamy do naszej firmy we Wrocławiu przy ul Długosza 31.  Skorzystanie z naszej oferty Serwisu Ogólnopolskiego pozwoli Państwu bez wychodzenia z domu lub firmy oddać sprzęt do naprawy za pośrednictwem firmy kurierskiej w systemie door-to-door, aby po kilku dniach ponownie cieszyć się jego poprawnym działaniem.  

Natomiast klientów z poza granic Polski chcących skorzystać z usług naszej firmy zapraszamy do skorzystania z oferty EuroSerwisu, która również pozwoli Państwu bez wychodzenia z domu lub firmy oddać sprzęt do naprawy za pośrednictwem firmy kurierskiej w systemie door-to-door, aby po kilku dniach ponownie cieszyć się jego poprawnym działaniem. Ponieważ ceny usług transportowych różnią się w zależności od kraju, dokładny aktualny cennik znajdziecie Państwo w zakładce EuroSerwis.  

Zapraszamy.

Wyślij sprzęt do naprawy